Faculty

Ivana Bajic-Hajdukovic (ANT352/HNR360 Food, Identity & Culture)

Michael Barclay (DRA451 The Modern Stage)

Tugkan Batu (CIS473: Automata and Computability / CIS477: Introduction to Analysis of Algorithms)

Deborah Blandford (EDI352 Environmental Design)

Dennis Bury (PSY393 Personality) 

Meghan Callahan (HOA300.2 Artistic Exchange Between England and Italy)

Eray Çaylı (Architecture program)

Natacha Chevalier (BUA300.1/HST300,4 – Business of Empire: From Buccaneers to Brexit)

Christopher Cook (TRF560 The BBC)

John Dickerson (HOA372 Business of Art)

Delfina Fantini (IND481 Ethnography and Culture in Design)

Ella Finer (HOM300 Performance Live)

Lara Frumkin (PSY474 Forensic Psychology: Crime & Violence – On Leave Fall 2016)

Troy Gordon (PSC315/HST300 Politics & Media: Mass Persuasion)

Genevieve Gordon-Thomson (SPM300 Sports in the United Kingdom; SPM300 Global Sport Marketing: Case Study Approach)

Cathy Haill (DRA351 Contemporary British & European Theatre)

Stephen Hannah (FIN355 Money & Banking)

Michael Harris (FIN300 International Financial Markets)

Ian Hessenberg (PHO204 Introduction to Photography)

James Hicks (HOA/HST300 A History of London in 11 Objects)

Louisa Hotson (HST414/PSC350.3 – America: A Foreign Perspective)

R. Justin Hunt (QSX/SOC/WGS400 Sex, Gender & the City; SOC200 London Subculture: Collective Identity, Business & Space)

Steve Jeppesen (ART400 History of Contemporary Design)

Malcolm Johnston (MAR301 Essentials of Marketing)

Dhruv Joshi (SCM300 Production & Operations Management)

Michael Keating (ECN362/PSC462 Globalization, Development and the Environment)

Tyler Knight (EEE370 Introduction to Entrepreneurship)

Mark Leipacher (ETS320 Interpreting Shakespeare – Spring Semester)

Eric Litwack (PHI 300.1 Technology, Values and the Future)

Forbes Morlock (ETS430 Reading Pictures, Seeing Stories; ETS464 Travellers’ Tales: An Education Abroad; ETS340 Walking England)

Anne Munly (Director, Architecture Program; ARC408 Architectural Design Studio; ARC561 Survey of British Architecture)

Carol Nahra (COM300 Digital Britain: Engaging the User; TRF560 Documenting Reality: Factual Formats in British Film & TV)

Indy Neogy (IST345 Managing Information Systems Projects)

Francesco Nerici (DES485 Multidisciplinary Design Studio; CMD450 Communication Design Problems)

Darrell Panethiere (COM505 Communications Law for Journalists)

Simon Periton (PHO204 Introduction to Photography)

Catherine Phipps (SOC367 Sociology of Sports)

Jo Pickering (COM348 Beauty & Diversity in Fashion Media)

João Prates Ruivo (ARC561 Survey of British Architecture)

Allan Plath (MGT355 Strategic Human Resources)

Limore Racin (PSY375 Cross Cultural Psychology)

Catherine Roberts (PSY400 Conflict, Trauma and Collective Memory: Psychology and the Great War)

Davide Sacconi (Interim Director Architecture Program – ARC407/608 Architectural Design)

Dara Salam (HST/MES/PSC368 – Islam and the West)

Frances Smith (ETS360/FIL300/QSX/WGS400 James Bond, Sherlock Holmes & British Masculinity)

Donatella Sparti (HOA201 Masterpieces of Art; HOA473 London Museums)

Jacqueline Springer (COM346 Race, Gender & the Media; HOM400 Black British Music: Exploring Identity Through Sound)

Richard Tames (HST300.3 London’s Living History)

Nina Trivedi (ART/CRS/TRM316 Introduction to Visual Culture)

Wahyd Vannoni (MAR357: Consumer Behaviour)

Joe Videan (ADV206 Advertising Practice in a Diverse Society)

Shirley Wang (PSY300 Health Psychology: Mind, Body & Culture)

Dan Wheatley (SOC412 Multicultural London)

Nick Wilkinson (ECN312 Behavioural Economics)

Bogusia Wojciechowska (CRS430 Intercultural Communication)

Matt Wolf (ETS320 Interpreting Shakespeare – Fall Semester)

Murray Woodfield (DRA529 Acting for the Frame)

Bev Zalcock (ETS430 Global Cities & World Cinema)